Parlamenti interpelláció és válasz IT-mentor ügyben
PETTKÓ ANDRÁS (MDF): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Miniszter Úr! Civil szervezetek, az Informatikai Vállalkozók Szövetsége, a Magyar Tartalomipari Szövetség, az Informatikai Érdekegyeztető Fórum, valamint az Információs Társadalom- és Trendkutató Központ közös sajtótájékoztatóján elhangzott: "A felnőtt lakosságnak csupán 39 százaléka internetezik rendszeresen, de az ország lakosságának több mint 60 százaléka digitális értelemben írástudatlan. Ezzel a 27 uniós tagállamot figyelembe véve a számítógép-használat tekintetében az utolsó előtti helyen áll Magyarország." Siralmas kép ez a XXI. században, amikor a miniszterelnök az ország gazdasági fejlődése egyik sarokpontjának az információs technológia fejlesztését nevezte, és azon dolgozunk, hogy az elektronikus közigazgatás minél több területen teret nyerjen. A digitális írástudatlanság csökkentésére a civil szervezetek az
IT-mentor foglalkoztatási program keretében már kísérletet tettek. Szervezésükben 40 megváltozott munkaképességű, 45 év feletti munkanélküli állampolgár szerzett informatikai képesítést. A Magyar Demokrata Fórum Normális Magyarországért programja is tartalmazta ezt a programot. Az oktatás a résztvevők számára ingyenes volt. A végzettek 75 százaléka mára már elhelyezkedett. A tervek szerint az Új Magyarország fejlesztési terv keretében folytatódhat a program, mivel az információs esélyegyenlőség megteremtéséhez legalább 10-12 ezer IT-mentor képzésére lenne szükség. Tisztelt Miniszter Úr! Mit kíván tenni a kormányzat a digitális írástudatlanság mértékének csökkentése érdekében? Hány 45 év felettinek az informatikai képzését kívánja támogatni a kormány? A képzés milyen ütemben fog megvalósulni? Várom megtisztelő válaszát. Részlet az Országgyűlés 2007. október 15-i jegyzőkönyvéből.
DR. GARAMHEGYI ÁBEL gazdasági és közlekedési minisztériumi államtitkárának válasza: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Országgyűlés! A kormány már a 2003-ban elfogadott magyar információs társadalom stratégiában megfogalmazta és a mostani kormányprogramban is megerősítette azt a szándékát, hogy hazánkban a digitális írástudás szintje az idősek, az alacsony iskolai végzettségűek, a kistelepülések lakói, valamint a fogyatékkal élők körében is elérje az európai uniós átlagot. A 2003-ban útjára indított IT-mentor program keretében kialakított képzési forma célzottan az érettségivel rendelkezők elhelyezkedési esélyeit hivatott növelni a munkaerőpiacon. Lehetővé teszi, hogy a mentorok az e-Magyarország-pontokon digitális népművelőként és személyes segítőként tevékenykedjenek. A képviselő úr által említett, 45 év felettieknek szóló, egyéves foglalkoztatást biztosító EQUAL program - ami uniós támogatást is élvezett - 2006-ban befejeződött. Ez azonban nem jelenti azt, hogy szűkült volna az IT-mentorképzési lehetőség, éppen ellenkezőleg, ezen a téren jelentős előrelépés történt azzal, hogy ez a képzés múlt év februárjától bekerült az új országos képesítési jegyzékbe, ez év szeptemberétől pedig a 78/2007. számú GKM-rendelettel megtörtént a szakmai és vizsgakövetelmények kiadása is. Ezzel létrejött a jogszabályi feltétele annak, hogy iskolarendszeren kívül, felnőttképzés keretében az adott intézmény OKJ-s IT-mentorokat képezzen. Ez lehet ingyenes is, amennyiben a képző intézmény a munkaügyi központtól ehhez támogatási forrást kap. Így másfél-két éven belül a legrászorultabb kisközségek számára szükséges személyi állomány kiképezhető, ilyen számú képzettet, OKJ-képesítéssel rendelkező képzettet tervezünk a piacra állítani. Forrás:
http://www.parlament.hu Gáspár Mátyás - 2007-10-19 11:49:29
Kapcsolódó hírek:
IT-Mentor Egyesület megalakult
IT-mentor Fórum
Az IT-mentor Egyesületről
IT-mentor EU-s célok